Влез в Българската версия Enter English version Руская версия
ЕТ е собственик на производствена сграда, която отдава под наем на ЕООД
     
     НАЧАЛО

     НАШИЯТ КОЛЕКТИВ

     КЛИЕНТИ

     ЦЕНИ

     ЗА КОНТАКТ

   Услуги   
     Счетоводни услуги

     Правни услуги

     Застрахователни услуги

 
Вече задавани въпроси в онлайн помощникът

Има ли право работодател да прилага чл.331 от КТ по отношение на работник, който има отработени по- малко от десет дни във фирмата? В случай че може - как се изчислява обезщетението по чл.331 ал.2? Ако не може - кои са правните основания за тази забрана?

Здравейте,
Няма законово ограничение за това колко време преди прекратяването на трудовия договор по чл.331 от КТ трябва да е работил работника или служителя. Обещетението не може да бъде по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение. Понеже във Вашия случай лицето не е отработило целият месец, би следвало брутното месечно възнаграждение да се изчисли, като полученото възнаграждение се раздели на отработените дни и се умножи по работните дни в месеца.


Надяваме се да сме Ви били полезени ако имате други въпроси или нужда от услуги които ние предлагаме ще се радваме да се обърнете отново към нас. Благодарим!!!



* За актуална информация моля да посетите нишият офис!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61
Copyright © 2004 - 2005 V&M Company. SEO and design by xligon.com

Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/vmkompa/public_html/count/counter.php on line 61
chCounter: MySQL error!
Error number: 1045
Access denied for user 'vmkompa_counter'@'localhost' (using password: YES)
Script stopped.